W maju 2017r. grupa nauczycieli z Zespołu Szkół w Husowie : Halina Peszko, Joanna Lęcznar, Edyta Czepielewska, Marcin Świacki, Marek Ożóg, Grzegorz Szubart stworzyła grupę nieformalną i opracowała projekt edukacyjny pod nazwą ZIELONA KLASA, który zakłada ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem Dobra Strona Wsi Husów, Nadleśnictwem Kańczuga, Leśnictwem w Tarnawce, Uniwersytetem Rzeszowskim i sołectwem w Husowie.
O dotację na realizację przedsięwzięcia zwróciliśmy się do Podkarpackiego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
Opracowując projekt szczególnie wzięliśmy pod uwagę ,że Husów leży w strefie chronionego krajobrazu oraz jest objęty programem „Natura 2000”. W Husowie znajduje się Rezerwat Husówka (ochrona kłokoczki południowej), Ścieżka Ekologiczna w lesie „Strasznik”, Użytek Ekologiczny „Zimowit jesienny”. Husów posiada unikalne walory przyrodnicze zarówno w sferze flory jak i fauny, które należy popularyzować i przybliżać jak najszerszej grupie społeczności szkolnej i lokalnej. W wyniku wieloletnich obserwacji, rozmów z uczniami i rodzicami, grupa nauczycieli oraz członkowie Stowarzyszenia „Dobra Strona Wsi Husów” dostrzegli konieczność upowszechniania i promocji istniejących walorów przyrodniczych. Posiadanie „Zielonej klasy” i ptasiej stołówki umożliwi realizację wielu zajęć edukacyjnych (przyrodniczych, plastycznych, technicznych, fotograficznych itp.), integracyjnych, rozwijających pasje i zainteresowania uczniów, kształtowanie od najmłodszych lat wrażliwości ekologicznej, poczucia dumy ze swojej małej ojczyzny. Planowana inicjatywa będzie początkiem długofalowych działań, między innymi zagospodarowania pozostałej części ogrodu szkolnego i rozszerzenie współpracy z organizacjami lokalnymi i poza lokalnymi. Dzięki zaangażowaniu wymienionych wspólnot zwiększy się krąg osób realizujących to przedsięwzięcie. Wzbogaci program pracy drużyn harcerskich o zdobywanie sprawności i znaków służb. Umożliwi organizowanie biwaków i zbiórek w terenie, natomiast stowarzyszeniu realizację celów statutowych: promowanie wsi Husów, wspieranie inicjatyw społecznych, aktywizację lokalnej społeczności, rozwój dzieci i młodzieży, działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Młodzież biorąca udział w projekcie będzie miała możliwość rozwijania aktywności społecznej, poszerzenia wiedzy o otaczającym świecie, zapoznania się ze specyfiką działalności ZHP oraz stowarzyszenia. Zaowocuje to w przyszłości np. zwiększeniem liczby członków organizacji. Inicjatywa zakończona będzie piknikiem jesiennym i otwarciem „Zielonej klasy” oraz ptasiej stołówki.