Stypendia socjalne

By | 22 sierpnia 2017

Pomoc materialna uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Markowa przysługuje w formie:
• stypendium szkolnego,
• zasiłku szkolnego.
Stypendium szkolne przysługuje uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów w rodzinie (miesięczny dochód na 1 osobę nie przekraczający kwoty 514,00 zł netto) do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, a w szczególności gdy w rodzinie występuje:
• bezrobocie,
• niepełnosprawność,
• ciężka lub długotrwała choroba,
• wielodzietność,
• alkoholizm lub narkomania,
• brak umiejętności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
• gdy rodzina jest niepełna.
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego wraz z dokumentami należy złożyć w terminie od 01 września do dnia 15 września 2017 roku w Centrum Usług Wspólnych Gminy Markowa, Markowa 1427.
W przypadku:
• słuchaczy kolegiów nauczycielskich,
• nauczycielskich kolegiów języków obcych,
• kolegiów pracowników służb społecznych – wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć w terminie do dnia 15 października 2017r. Stypendium nie przysługuje: ·uczniom realizującym obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego,(zerówka) ·uczniom, którzy nie mieszkają na terenie gminy Markowa. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. Zdarzenie losowe to zjawisko zewnętrzne w stosunku do uprawnionego, którego nie można było przewidzieć ani mu przeciwdziałać (np. klęska żywiołowa, śmierć lub choroba jednego z rodziców).
Zasiłek szkolny może być przyznany w przypadku:
• śmierci rodzica lub prawnego opiekuna
• klęski żywiołowej
• kradzieży z włamaniem
• nagłej choroby w rodzinie ucznia
• innych, szczególnych okoliczności – wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia.
W przypadku wątpliwości informacje uzyskają Państwo pod numerem telef.17 22 65 453 Dokumentami potwierdzającymi dochód są:
1.Zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości dochodu —{dochody netto z poprzedniego miesiąca i zasiłki z ubezp. społ.}
2.Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego w przypadku uzyskiwania dochodu z działalności gospodarczej,
3.Emerytura lub renta (odcinek z renty lub emerytury za miesiąc sierpień)
4.Zaświadczenie z Urzędu Pracy lub oświadczenie o pobieraniu świadczenia – w przypadku osób bezrobotnych
5.Zaświadczenie z Urzędu Gminy o posiadanej powierzchni ha przeliczeniowych gospodarstwa rolnego lub nakaz płatniczy (288zł x 1ha),
6.Zaświadczenia lub oświadczenie o wysokości otrzymywanych alimentów
7.Zaświadczenia lub oświadczenie o pobieranych świadczeniach rodzinnych 8.Zaświadczenia lub oświadczenie o pobieranych zasiłkach i dodatkach z pomocy społecznej,
9.Zaświadczenie lub oświadczenie o innych dochodach uzyskanych przez członków rodziny;.
W roku szkolnym 2017/2018 przyznane uczniom stypendium szkolnego w dalszym ciągu realizowane będzie jako refundacja poniesionych i udokumentowanych zakupów, jak również opłat na cele edukacyjne ściśle związane z poziomem edukacji ucznia (tylko do wysokości uznanych i udokumentowanych wydatków, nie więcej niż wyniesie kwota przyznanej pomocy). Podstawą do refundacji jest przedłożenie oryginałów imiennych faktur VAT, rachunków (wystawionych na opiekuna ustawowego bądź prawnego małoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia, jeśli sam złoży wniosek). W przypadku składania kopii dokumentu należy przedłożyć oryginał do wglądu. Ważne jest także, aby np. plecak, obuwie itp. miały adnotację „szkolne” lub „sportowe”.
Co może zostać rozliczone w ramach pomocy socjalnej:
1) Zakup podręczników i ćwiczeń
2) Zakup pomocy edukacyjnych (lektury szkolne, opracowania szkolne, encyklopedie, słowniki, atlasy, poradniki związane z edukacją ucznia).
3) Zakup przyborów szkolnych (długopisy, ołówki, kredki, linijki, temperówki, piórnik, farby, kartony i bloki rysunkowe, pędzle, bibuły, zeszyty i inne przybory potrzebne do zajęć szkolnych)
4) Zakup plecaka, tornistra lub torby szkolnej
5) Zaopatrzenie w strój sportowy wymagany na zajęcia wychowania fizycznego (spodenki sportowe, koszulki, getry, dres, obuwie sportowe), na zajęcia na basenie (strój kąpielowy, kąpielówki, czepek, okulary pływackie, klapki na basen) oraz obuwie zmienne wymagane przez szkołę.
6) Strój związany ze specyfiką klasy (np. mundur, fartuch, obuwie) – wydatki potwierdzone przez szkołę
7) Zakup zestawu komputerowego, laptopa, oprogramowania, multimedialnych programów edukacyjnych
8) Zakup drukarki, tuszy, papieru do drukarki
9) Zakup biurka, krzesła, lampy biurowej, służące wyłącznie do nauki w domu. Z punktu 1-9 wszystkie wydatki winny być potwierdzone imiennymi fakturami wnioskodawcy, czyli osoby niepełnoletnie faktury wystawione na rodzica, osoby pełnoletnie faktura wystawiona na osobę pełnoletnią.
10) Pokrycie abonamentu internetowego od września do czerwca
11) Płatne zajęcia lekcyjne oraz pozalekcyjne o charakterze edukacyjnym: – czesne za naukę w szkole, – korepetycję, – nauka języków obcych, – kursy informatyczno – komputerowe, – opłaty za zajęcia na basenie, – opłaty za naukę tańca – opłata za naukę gry na instrumentach muzycznych – wpłaty na wycieczki szkolne i wyjścia tematyczne (np. kino, teatr, muzeum i inne) – opłaty za zieloną szkołę Z punktu 11 wszystkie wydatki potwierdzone są przez szkołę, kluby, odpowiedzialne instytucję.
12) Zwrot kosztów za dojazdy do szkół (bilet miesięczny) 13) Inne wydatki wynikające z indywidualnych potrzeb ucznia.
Termin dostarczenia faktur potwierdzając wydatki, podany będą w decyzji.

 

POBIERZ WNIOSEK (PDF)