Aktualności LOP


OCHRONA PRZYRODY NA CO DZIEŃ

 

Ziemia jest naszym domem, więc za wszelką cenę powinniśmy o nią dbać.

Wielu ludziom wydaje się, że jeden człowiek nie jest w stanie ochronić przyrody.
W rzeczywistości wszystkie drobne uczynki, których możemy się codziennie podjąć, pomagają
w wielkim stopniu Ziemi.

Każdy z nas powinien zadbać, aby ograniczyć produkcję szkodliwych dla środowiska substancji. Często ludzie nieświadomie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, np. wykorzystując dużo energii elektrycznej zwiększamy  zużycie węgla w elektrowniach i emisję do atmosfery szkodliwych substancji.

Istnieje  wiele sposobów ochrony środowiska.

Powinniśmy odpowiednio gospodarować odpadami: segregować śmieci, dbać
o czystość ulic, parków itp.  i wspierać recykling. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo możemy „zadbać” o nasze odpady. Wystarczy wyrzucać śmieci do odpowiednich worków i kontenerów. Warto też jest kupować produkty, które pochodzą z recyklingu lub nadają się do przetworzenia
w późniejszej fazie. W ten sposób dążymy do równowagi w przyrodzie. Równowaga polega  na tym, że wszystkie materiały są przetwarzane i nic się nie marnuje.

Naszym obowiązkiem jest też oszczędzanie energii elektrycznej i wody. Wytworzenie energii, czy podgrzanie wody często wiąże się z emisją szkodliwych gazów do atmosfery. Aby zaoszczędzić prąd powinniśmy używać energooszczędnych żarówek i gasić światło tam, gdzie go nie potrzebujemy. Należy też wyłączać urządzenia (komputer, radio, telewizor), z których nie korzystamy. W wielu nowoczesnych pralkach i zmywarkach są programy oszczędnościowe, które nie tylko pomogą nam zaoszczędzić energię, lecz także  i wodę. Podczas mycia zębów powinniśmy zakręcać wodę lub używać kubka. Musimy też dbać o szczelność kranów. Należy także unikać zmywania pod bieżącą wodą, a także kąpania się w wannie zamiast pod prysznicem. W ten sposób pomożemy środowisku i zmniejszymy rachunki za prąd i wodę.

Kolejnym sposobem na ochronę środowiska jest ograniczenie jazdy samochodem. Zamiast tego możemy np. pojechać gdzieś rowerem. Będzie to bardzo korzystne dla środowiska i dla naszego zdrowia.

W sklepie powinniśmy używać własnych siatek na zakupy. W ten sposób ograniczymy produkcję jednorazowych i szkodliwych dla środowiska reklamówek.

Musimy też ograniczyć używanie aerozoli zawierających freon, który jest bardzo szkodliwy dla atmosfery.

W wolnych chwilach możemy brać udział w akcjach organizowanych przez stowarzyszenia chroniące przyrodę, np. sprzątanie lasu, sprzątanie świata, Dzień Ziemi, Dzień Ochrony Środowiska.

Ochrona przyrody wiąże się z samymi korzyściami. Niewielkim wysiłkiem możemy  żyć
w czystym i zadbanym świecie, oddychać świeżym powietrzem, oglądać piękne krajobrazy wolne od śmieci. Troska o środowisko wiąże się również z ograniczeniem naszych wydatków.

 

 

Piotr Harmuszkiewicz

 


Pomagamy zwierzakom


27 kwietnia uczniowie naszej szkoły zawieźli zebrana karmę zwierzętom ze schroniska "Kundelek" w Rzeszowie.

Zwiedziliśmy schronisko i poznaliśmy aspekty i charakter pracy w tym miejscu. Los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny dla uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i prosimy o jeszcze.


Sprawozdanie z działalności pracy szkolnego koła LOP  w roku szkolnym 2014/1015

 

Zadania realizowane były zgodnie z przyjętym planem pracy . Od początku roku szkolnego była prowadzona zbiórka surowców wtórnych : makulatury , butelek plastikowych PET , zużytych baterii .

Ponadto :

- we wrześniu – opracowano roczny plan pracy koła oraz wybrano zarząd

( Przewodnicząca – Karolina Karbarz klasa IIIa , sekretarz – Lucyna Szal klasa IIIa , skarbnik – Karolina Szylar IIIa)

- w październiku przyjmowano nowych członków LOP , zebrano i wpłacono całoroczne składki ( po 2 zł od ucznia)

-w listopadzie – oddano do oceny prace uczniów biorących udział w konkursie opisowym „ Mój las „ w etapie wojewódzkim ( Szymon Lęcznar klasa VI , Kamil Wrona klasa VI , Małgorzata Słonina klasa IIIb gimnazjum )

- w grudniu – zbierano kaszę , makaron , karmę dla psów i kotów ze Schroniska „ Kundelek „ w Rzeszowie  oraz zboże na dokarmianie ptaków .

- w styczniu – opracowano i wykonano gazetkę ścienną koła LOP , na której umieszczono informacje dotyczące historii oraz form ochrony przyrody w Polsce , a także galerię zdjęć wykonanych przez uczniów naszej szkoły .


                                                                     Husów , styczeń 2015

Szkolne Koło LOP w ZS Husów

 

Działania ekologiczne zajmują bardzo ważne miejsce w planie pracy naszej szkoły. Większość  podejmowanych przez nas prac ma charakter ciągły i jest nastawiona na wypracowanie u uczniów pożądanych nawyków i postaw proekologicznych i prozdrowotnych . Każdy z nas powinien być uważnym i wrażliwym obserwatorem środowiska , w którym żyje i wiedzieć jak je szanować i  reagować na jego potrzeby .

Pragniemy podkreślić , że w ofercie naszych działań każdy uczeń może znaleźć coś dla siebie .

Do głównych działań ekologicznych którymi się zajmujemy należą :

- zbiórka surowców wtórnych : makulatury , zużytych baterii , butelek plastikowych PET ,

- dokarmianie ptaków i zwierzyny łownej w czasie zimy ,

-zbiórka karmy dla Schroniska „ Kundelek „ w  Rzeszowie ,

-sprawowanie opieki nad ogrodem szkolnym ,

-opieka nad użytkiem ekologicznym ( zimowit jesienny ) ,

-obchody uroczystości ekologicznych ( Dzień Ziemi , Dzień Ochrony Środowiska , Dzień Drzewa itp. ) ,

-konkursy szkolne i pozaszkolne ( m.in. organizowane przez Zarząd Wojewódzki LOP w Rzeszowie , konkursy wiedzy , fotograficzne i plastyczne),

-redagowanie gazetki szkolnej .

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wstępowania w nasze szeregi .

 

 

                                                                         Szkolny zarząd LOP

 

     

   

   



P




Rok szkolny 2014/2015
nbspnbsp/html